Miluje barvy a všechno krásné. Jako bytová designérka obléká Šárka pokoje i kanceláře

17.05.2021
Šárka Průšková | MARILAN | Bytové studio
Šárka Průšková | MARILAN | Bytové studio

Cesta Šárky Průškové k vlastnímu studiu s bytovým designem nebyla snadná. Svou roli sehrála nemoc, láska i náhoda. Vypadá to ale, že se všechno stalo tak, jak mělo a Šárka se mezi barvami a vzory našla.


Jak jste se k podnikání dostala?

Mé podnikání začalo v momentě když jsem onemocněla. Můj zdravotní stav mi nedovolil pracovat hned od rána a hlavně jsem nezvládala chodit moc z domova. Protože jsem člověk od dětství kreativní, udělala jsem si rekvalifikaci a skoro 15 let jsem dělala klientkám nehty. Po rozvodu jsem se s druhým manželem svezla do oboru stavebnictví. Bylo potřeba postavit jeho podnikání na nohy a ještě se zrodil nový záměr. Po pár letech jsem mou kancelářskou práci mohla předat našim zaměstnancům. Za to jsem moc ráda, protože to není můj šálek kávy. Naučím se hodně když je potřeba, ale baví mě barvy, krásné věci tvořit a rozvíjet svůj vlastní nápad.

K interiérovému designu je to ale pořád ještě daleko. Proč vás oslovilo právě to?

Jsme s manželem pro práci ve firmě hodně zapálení. Postupně se business rozeběhl a nám se naskytla možnost koupit vlastní objekt. Abychom se rozvíjeli dál, přemýšleli jsme jakou službu přidat. Jak už jsem psala, hodně mě baví barvy, kreativita a vše krásné, ale oblečení se do stavebního oboru nehodí. V ten moment, ale přišla myšlenka proč neoblékat okna.

Od oken až k útulnému domovu. Dodáme okna, do oken stínící techniku a pokračujeme dekoracemi okna, tedy záclony a závěsy.

Manžel mi navrhl, že přední prostory upravíme na prodejní studio. Kanceláře, vzorková prodejna oken a sklad se vešel do boční a zadní části budovy. Tedy bylo rozhodnuto. Od oken až k útulnému domovu. Dodáme okna, do oken stínící techniku a pokračujeme dekoracemi okna, tedy záclony a závěsy. Protože mám takzvaný dar od boha nejde mi od klientů odejít jen tak, že pověsím dekorace na okna. Mám ráda celek uspořádání a tak něco porovnám, přendám, prostě dekoraci najdu správné místo. Samozřejmě se souhlasem klienta. Klienti byli spokojení a mne napadlo, že k záclonám přidám bytové a květinové dekorace.

Kde berete inspiraci pro svoje návrhy?

Abych se posunula dál i odborně, udělala jsem si kurz v Online škole bytového designu a podnikání u Jany Pěkné. To mne posunulo zase o něco dál. Stále se inspiruji od našich i zahraničních designérů, třeba od Ing. Ivy Bastlové nebo Kelly Hoppen.

Pro mne samotnou je překvapení jak veliký dosah tento obor má a stále v něm jsou novinky, nápady, originalita a nevím co ještě vše pro mne neobjevené.

Kdo vaše služby využívá? A jak jsou na tom vůbec Češi s barvami a vzory?

Jsme otevřeni všem klientům, ale trochu mne překvapuje jak málo je u nás lidí s originálním vnímáním. Trochu jsme konzervativní. Bojíme se barev. Vylézt z té šediny. Trvá nám to min. dva roky oproti sousedním zemím pochopit trend. To neznamená vždy se držet trendu, ale zvolit si svůj vlastní výběr, udělat si svůj domov podle sebe. Ne jen neutrálně a sterilně, jen abychom neměli práci a hlavně nemuseli nic 100 let měnit. Tak to nefunguje. Teda já se s tím setkávám často a dá mi práci přesvědčit klienty, že domov má být útulný a příjemný, aby se nám do něj dobře vracelo po únavné práci, nebo abychom se tam ráno s radostí probouzeli. Dost často se potkávám s chladným nádražním prostorem, a nebo hromadou starých, nepotřebných věcí, které měly mít místo, ale nehodilo se a tak to skončilo na hromadě ostatních nehodících se věcí.

Trochu jsme konzervativní. Bojíme se barev. 

Důvod proč jsem tu a proč tuto práci dělám je, pomoci právě s tím výběrem nebo zařazením dekorací na místech které nazýváme domov. Pomáhám i s pracovním prostorem.

Co vás čeká dál?

Můj plán do budoucna je jeden jediný. Mít ze své práce radost a spokojené klienty.

Tedy nelenošit, stále se vzdělávat, poznávat nepoznané a nebát se změn, které přináší radost a to ne jen mně.

Připraveno ve spolupráci s CzechInvest, Regionální kancelář pro Pardubický kraj

Foto: archiv Šárky Průškové

Rozhovor naší členky Šárky Průškové vyšel v magazínu Podnikavá žena