Rozhovor s naší Terezkou Všetečkovou v časopise Quartier

08.07.2024

Bez čeho a koho si neumí představit svůj život marketingová specialistka vzdělávacího centra Sféra a předsedkyně spolku Podnikavých žen Pardubického kraje Tereza Všetečková? Zeptali jsme se přímo a tady je její sedmička, bez které se zkrátka neobejde. Nemůžu žít bez…

Rodina

No jasně! Jsem tak ráda, že ji mám. Není to samozřejmost. Když si vezmete ty životní náhody, že někoho potkáte, anebo naopak nepotkáte. A jsou to náhody? Nebo že se životní okolnosti změní ve vteřině a svět se otočí vzhůru nohama. Po intenzivním období mateřství a maminkovství se dvěma dětmi na plný úvazek se nyní doma nenápadně dostáváme do středního věku. Děti, 10 a 13 let, jsou těsně před branami puberty a my s manželem koukáme, jak nám rostou před očima. Už pro ně kupujeme větší boty než pro nás, sdílíme sportovní náčiní jako brusle, helmy, kola, ale i oblečení. Byla to rychlost, pořád to nechápu. Cítím, že bych teď měla být spíš jejich průvodcem a nechávat jim více samostatnosti.

Přátelé

Říká se, že rodinu si nevybíráme, kdežto přátele ano. Přiznávám, že žiji ve své bublině. A je moc hezká. Mám kolem sebe samé inspirativní a šikovné lidi, se kterými jsem na jedné vlně, aniž bych své postoje musela vysvětlovat nebo se před někým obhajovat. Jak roky plynou, někteří přátelé odcházejí a přicházejí do života další. Myslím, že je to tak správně, protože i my se měníme. Některé už nepotkáváme tak často, přesto víme, že tam jsou a spojení stále funguje.

Práce

To je zřejmě moje životní výzva. Uvědomila jsem si, že už mnohokrát jsem stála u spousty nových projektů, tzv. rozjezdovek. Ať už to bylo mé působení v týmu pracujícím na revitalizaci Kuksu, založení soukromé školy ZŠ V Pohybu, převzetí fungování tehdy relativně nového spolku Podnikavých žen z Pardubického kraje, založení Akademie podnikavých žen na CzechInvestu nebo moje současné působení v nově otevřeném inovativním a kreativním Vzdělávacím centru SFÉRA v pardubických Automatických mlýnech, což je asi zatím největší výzva.

Motivace

Motivace mi u nových věcí přichází sama. Zatím nevím, kde je její poločas rozpadu. Závisí zřejmě na mnoha dalších okolnostech, které jsou vždy unikátní. Nicméně v pracovní rovině držím rekord šest a půl roku na jednom místě, ale u Podnikavek jedeme s mým skvělým holčičím týmem už sedmý rok. Baví mě pozorovat, jak ženy u nás ve spolku kvetou, jaké to jsou osobnosti, a nabíjení a dobíjení je oboustranné. Spousta Podnikavek jsou mé kamarádky, kolegyně a staly se důležitými v mém životě. A tak se děje i ve SFÉŘE, kde je po půlročním hektickém rozjezdu náš výjimečný tým pospolu tak často, že ty hodiny už ani nespočítám. Neříká se tomu druhá rodina?

Volný čas

Bylo ho více. Ale já to tak beru. Vše se mění, a že to je nyní tak, neznamená, že to bude i v příštím roce. Vím, že kdybych se nudila, nedělalo by to dobrotu, to mám vyzkoušeno! Volný čas hojně trávím v lese. Máme doma totiž speciálního parťáka – italského vodního psa, který každý den čeká, až si bude moci své bílé tlapičky smočit v bahně, kaluži, stoce nebo potoce. Po třech letech jsem se také vrátila k běhání, protože mě tam už tělo zase pustí, a v zimě se z nás stávají lyžaři. Baví mě jóga, běh, nordic walking, cestování a dost mě berou seberozvojové věci, kterým se věnuji (bylinková škola, aromaterapie, tradiční čínská medicína, duchovno, kameny). Příští týden jdu se psem Tondou poprvé na agility.

Zážitky

Jsou obohacující, posouvají nás a naplňují. Často přemýšlím, jestli bych jich neměla mít víc. Na druhou stranu naše těla potřebují vstřebat jak ty špatné, tak i ty skvělé věci, a tím se snažím řídit. Mezi největší zážitky pro mě vždy patří cestování. Kdybych si zakryla oči a píchla několik špendlíků do mapy, našla bych nespočet míst, kam bych chtěla a která by mě obohatila nebo otevřela oči. Bere mě Itálie, ale i Amerika.

Zdraví

Denně na něj myslím. Patří na první místo. Snažím se neustále balancovat a vyrovnávat výkyvy, které jsou součástí života. Neberu ho jako samozřejmost a snažím se poslouchat své tělo. Čím více toho mám nastudováno, tím více mi připadá, že toho vlastně moc nevím.

Zdroj: Quartier královský magazín | vše důležité nejen z východních Čech, léto 2024 (s. 36-37) https://www.quartiermagazin.cz/