Sašin obor podnikání vyvolával úsměvy. Teď její šachtové poklopy slaví úspěch

02.10.2020


Alexandra Vondráková přišla před více než dvaceti lety na trh s pro ženu velmi netradičním produktem. Začala nabízet plastové šachtové poklopy, které byly v té době úplnou novinkou. Podařilo se jí překonat nedůvěru stavebních odborníků v nový materiál i předsudky vůči tomu, že jej představuje žena. Rozjela vlastní výrobu a při navrhování nových typů poklopů vychází z požadavků staveb. Nyní se Sašiným tématem stala také recyklace šedé vody v domácnosti a se svým týmem nabízí cestu, jak významně snížit spotřebu pitné vody jejím opakovaným využitím.


Jaké byly začátky Vašeho podnikání?

S plastovým šachtovým poklopem v kabelce a papírovou mapou na volantu. Navštěvovala jsem projektanty a stavitele po celé České republice a představovala jim materiál, který vyvolával spoustu otázek a budil nedůvěru. Tato fáze trvala více než rok, pak přišly první objednávky a stále více času jsem trávila také na stavbách, kde jsme společně s odborníky hledali různá vhodná technická řešení. Během praxe jsem poznávala podrobněji požadavky na poklopy. Specifické potřeby staveb podnítily můj zájem a vyústily v první návrhy nových typů poklopů, které jsem začala vyrábět.

To jsou samé technické věci, Vaše vzdělání je tedy tohoto zaměření?

Vystudovala jsem spíše ekonomický obor, ale to až během mateřské. Největší stavební školou pro mě byla rekonstrukce našeho vlastního domu. A konzultace na stavebních projektech. Považovala jsem však za důležité mít stavební vzdělání. To se mi splnilo letos, maturovala jsem na stavební škole ve Vysokém Mýtě. Celá doba docházky do školy byla o velké radosti a skvělém týmu vyučujících.

Je značka GABEX jen o poklopech?

Ne, k poklopům během rozvoje firmy přibyla vzduchová izolace pomocí IGLÚ - tvarovek, které vytvářejí dutinu pod podlahou. Metoda hydroizolace pomocí provětrání byla známá již v dobách starého Říma, ale v době moderních foliových izolací se na ni zapomnělo. Opět jsem u odborníků vyvolávala spoustu diskuzí, ale bylo to už jednodušší. Už vnímali značku a produkty, které jsme nabízeli.

"Pracujeme také s lidmi, kteří se pustili do stavby, či rekonstrukce vlastními silami a zjišťují si informace pro svoje stavební projekty. "

Co se nyní skrývá pod značkou GABEX?

Je to především široká nabídka poklopů a hydroizolací včetně kompletního poradenského servisu. Pracujeme také s lidmi, kteří se pustili do stavby, či rekonstrukce vlastními silami a zjišťují si informace pro svoje stavební projekty. Za dodávkami řešení pro stavby se skrývá pečlivost a péče téměř stoprocentně ženského týmu obchodního oddělení a práce všech techniků během procesu výroby a vývoje. Měla jsem a mám obrovské štěstí na lidi kolem sebe. Jako firma zaměstnáváme lidi z blízkého okolí, platíme jim férovou mzdu. Jsem ráda, když si lidé kolem mě plní svoje sny.

"Odhaduji, že do dvaceti let bude každá domácnost vodu recyklovat. Ovšem s důležitým parametrem komfortu a elegance. Takovým řešením je zařízení Bytová studna. Přístroj na recyklaci šedé vody přímo v interiéru domu nebo bytu. "

Nyní přicházíte s novinkou, o co se přesně jedná?

Skvěle se nám s obchodním týmem podařilo rozvířit diskuzi na téma recyklace šedé vody přímo v domácnosti. Z ohlasů na podněty o recyklaci šedé vody víme, že se mnoho domácností snaží s vodou šetřit. Často slyším, že například lidé vodou z koupání splachují záchod. Sama pamatuji, že jsme jako děti zalévali záchod vodou, kterou jsme předtím v domácnosti už jednou použili.

Odhaduji, že do dvaceti let bude každá domácnost vodu recyklovat. Ovšem s důležitým parametrem komfortu a elegance. Takovým řešením je zařízení Bytová studna. Přístroj na recyklaci šedé vody přímo v interiéru domu nebo bytu.

Jak celou tu dobu podnikání vnímáte?

Jako dobu, kdy jsem se učila novým věcem, naslouchala lidem a snažila se přijít s řešením. Musela jsem překonávat nedůvěru ve spíše mužském oboru, kde ale nyní působí stále více nadaných a vzdělaných žen. Vlastní dům nebo byt je velmi intimní místo a jsem ráda, že se na procesu jeho vytváření můžeme s našimi výrobky podílet.

Co byste vzkázala ženám, které o přemýšlejí o vlastním podnikání?

Aby se nebály udělat krok směrem do neznáma, do nejistoty světa mimo zavedenou cestu a teplou kancelář. Sama jsem se mnoho věcí učila až během praxe. Byly doby, kdy jsem o oboru svého podnikání raději ani před ostatními nemluvila, protože už jen samotný název šachtový poklop budil úsměvy. Jako žena vnímám, že podnikání bylo a je cestou pro zajištění potřeb mojí rodiny a nabízí mi možnost svobodné volby činností a věcí, kterým se věnuji. Mám radost, když mohu tvořit stavební projekty, kde se lidé cítí šťastní.


Připravil CzechInvest, Regionální kancelář pro Pardubický kraj

Foto: archiv Alexandry Vondrákové

Rozhovor naší členky Alexandry Vondrákové vyšel v magazínu Podnikavá žena