Útulné bydlení a příjemné pracovní prostředí přispívají k psychické pohodě. Hana vám poradí, jak na to

02.11.2020


Hana Matějková se věnuje interiérovému designu. V jejím pardubickém studiu vznikají projekty komerčního charakteru, ale také bezpočet rodinných domů. Hanino motto zní "Bydlete krásně, žijte ještě líp!", moc dobře totiž ví, že dobré bydlení přispívá k psychické pohodě.¨


Zabýváte se interiérovým designem, spousta lidí ale nevidí důvod, proč si nechat mluvit do bydlení. Jak to vnímáte Vy a čím se třeba odlišujete od konkurence?

Našimi klienty jsou lidé, kteří vědí, že dobré bydlení nebo příjemné prostředí v práci se jim zkrátka vyplatí. Přispívá totiž k jejich psychické pohodě, cítí se uvolnění a šťastní. Váží si svého času, proto se svou potřebou řešení interiérů se svěřují do našich rukou. Interiéry řešíme celostně, protože tak je uživatelé budou vnímat. Nejsme truhláři, kuchyňská ani koupelnová studia, která většinou řeší jen svůj díl práce. Zakládáme si na osobním přístupu a všechny měříme stejným metrem, ať jde o pokojíček pro dítě matky samoživitelky, nebo dům pro miliardáře.

Našimi klienty jsou lidé, kteří vědí, že dobré bydlení nebo příjemné prostředí v práci se jim zkrátka vyplatí. Přispívá totiž k jejich psychické pohodě, cítí se uvolnění a šťastní. Váží si svého času, proto se svou potřebou řešení interiérů se svěřují do našich rukou. 

Co Vás přivedlo k podnikání?

Prvotní impulz podnikat přišel na mateřské dovolené s první dcerou. Jak to už bývá, je to velmi zásadní období v životě ženy. Začínáme se na svět dívat jinýma očima a přehodnotíme smysl našeho bytí. Chceme být prospěšné pro okolí a dělat práci, kde jsou vidět výsledky a kterou budeme těšit někoho dalšího, chceme vidět bezprostřední dojmy, emoce, reakce, spokojenost. Mnoho střípků jsem si v sobě pospojovala, vše doklaplo jako puzzle a pustila jsem se do toho.

Jaké vlastnosti či dovednosti považujete v podnikání za důležité?

Nesmírně důležitá je jakási vnitřní disciplína. Je to podobné jako na vysoké škole, když nemusíte být někde na čas a máte na úkoly relativně dost času, svádí to k prokrastinaci jako vyšité. Dále je potřeba mít zázemí, a to ve formě hlídání dětí (babičky, partner, chůva) a kapitál do začátku, kdyby byl rozběh podnikání delší, než čekáte. Tím pádem důležitá je vytrvalost, tah na branku a jít si za svým cílem. Ideální je, když ve vás někdo věří, někdo vás podporuje. Bez toho si start podnikání nedovedu představit.

Ženy, podnikatelky, musí zvládnout kromě firmy také rodinu. Jak vypadá takový Váš běžný den?

Ranní kolotoč kolem dětí, který utichne odvozem ke škole, vystřídá pohodová první ranní káva v kanceláři. Následuje první kolečko e-mailů, schůzky, řešení projektů s kolegyněmi, papírování, návštěvy staveb, řízení kanceláře, druhé kolečko e-mailů a schůzek, které se někdy protáhne až do pozdního odpoledne. Stíhám si koupit nějaké jídlo, někdy i oběd. Odpoledne kroužky a učení s dětmi a večerní relax u sklenky vína. Do programu zkouším vměstnat i nový rituál v podobě podvečerní procházky na čerstvém vzduchu, kdy jsem jen sama se sebou. Je to můj čas a dává mi prostor k uvolnění a dozrávání myšlenek, kterých mám přes den plnou hlavu.

Máte srovnání, co se týče práce jako zaměstnanec a podnikání?

Před mateřskou jsem byla zaměstnaná, mohu tedy dobře porovnat obě role - zaměstnance i podnikatele. Jako zaměstnanec máte povinnost dostavit se ráno do práce, ale jestli den promarníte nečinností, nemusí na první pohled nikdo vidět. Zároveň vám každý měsíc přijde na účet jasně stanovená mzda, na kterou si nastavíte své výdaje. Podnikatel ráno nemusí vstávat (pokud nemá děti) a nemusí dělat nic do práce. Jenže peníze chodí podle toho, jak pracujete a ještě se splatností faktur. Ale můžete si vydělat víc peněz než zaměstnanec. Zaměstnanec ve firmě, či větší korporaci nemá téměř žádný vliv na rozhodování o firmě, zároveň také žádnou zodpovědnost za to, že firma nezkrachuje. Obrovský rozdíl. U mě je to neustálý balanc mezi vyděláváním peněz a volným časem. Čím dál tím více si cením volného času, snažím se odpočívat, nepracovat po večerech či nocích a spát 8 hodin denně. Chce to cvik a pevnou vůli.

Co je tedy podle Vás na podnikání nejtěžší?

Svoboda rozhodování je skvělá, ale také těžká. Každý den řeším správný výběr řešení, projektů, ale i kolegů nebo dodavatelů. Svoboda je zodpovědnost.

Jakého největšího úspěchu se Vám zatím podařilo dosáhnout?

Vyhrála jsem soutěž Živnostník roku 2016, mediální zájem kolem soutěže nám pomohl v získání důležitých klientů, etablovali jsme se jako spolehlivé studio, kde dostojí svým slibům. Silný partner je vždycky pomocná ruka, která pohladí a pomůže. Nedávno jsme dokončili realizaci exkluzivního domu, jehož majitelé jsou spokojeni, a to je pro nás velká satisfakce.

Byly naopak někdy okamžiky, kdy jste s tím chtěla tzv. seknout?

Je jich několik. Když mi ze dne na den odešla kolegyně a já její projekty jsem dodělávala 3 měsíce po nocích, pak byrokratické hrozby jako EET a podobné nástroje na sledování podnikatelů. Vlastně když se začnu zaobírat všemi právními důsledky podnikání, (ne)průstřelností smluv, možnými riziky jakékoliv povahy, tak jsem jednou nohou ve vězení neustále. Jediná pomoc je to všechno zaspat a druhý den na to nemyslet.

Jak vidíte dále své podnikání? Máte nějaký sen, který byste si ráda splnila?

Do roka se musíme stabilizovat a adaptovat na novou dobu. On-line prostředí je pro nás nekomfortní a klientsky velmi nepříznivé, jelikož kartáčování dubu přes Skype moc vysvětlit nejde. Na to si musíte sáhnout.
A co se snu týče, miluju teplo a slunce, takže nabídka vytváření interiérů v nějakém projektu u moře by byla ideální práce. Zároveň miluju cestování, které obohacuje po všech stránkách, a tím by se mé koníčky nádherně propojily. Umím si i představit, že bychom se na nějaký čas do ciziny přesídlili i jako rodina. Hodně se zabýváme přesahem naší činnosti do budoucna, abychom tvořily interiéry v kvalitních stavbách, které budou dělat radost dlouhé roky. Když už zabíráme plochu naší krásné planety obytnými domy, tak ať mají smysl, krásu, promyšlenost a jsou potěchou pro oko.

Připravil CzechInvest, Regionální kancelář pro Pardubický kraj

Foto: archiv Hany Matějkové

Rozhovor naší členky Hany Matějkové vyšel v magazínu Podnikavá žena