Zdravé jádro není pouhá fráze, říkají Ivana a Tereza z pardubického Spolku podnikavých žen

28.05.2021
Ivana Beránková a Tereza Všetečková | Podnikavky
Ivana Beránková a Tereza Všetečková | Podnikavky

Tereza Všetečková a Ivana Beránková jsou vůdčími osobnostmi spolku Podnikavých žen z Pardubického kraje. Již několik let se starají o to, aby podnikání na Pardubicku rostlo, ženy podnikatelky se vzdělávaly, pomáhaly si a sdílely své radosti i starosti. Spolek postupně inspiroval i další ženy v České republice ke vzniku obdobných organizací v dalších krajích.

Jak jste se k činnosti spolku dostaly?

Svedla nás dohromady náhoda. Psal se rok 2017 a v Pardubicích spolek již nějakou dobu existoval. I když jsme každá z jiného prostředí, tak jsme se k této platformě přidaly, abychom pomohly k dalšímu rozvoji. Tereza pracuje v pardubické Regionální kanceláři CzechInvestu a podpoře podnikání se věnuje denně. Ivana se přidala nejprve jako členka a majitelka rodinné firmy Avantgard, ale postupně začala celou organizaci posouvat kupředu a pomáhat ze všech nejvíc.

Jak vypadá běžná akce spolku Podnikavých žen?

No, když zrovna není období korony, tak se scházíme v Pardubickém podnikatelském inkubátoru P-PINK, kde máme krásné zázemí pro naše akce. Spolek zde má virtuální sídlo. Schází se nás průměrně kolem třiceti, podle typu akce. Před korona krizí nás bylo celkem přes osmdesát, to bychom se v plném počtu už v Pardubicích ani nikam nevešly. Dlouhodobě u nás frčí akce zaměřené na marketing, budování značky a cenotvorbu. Jednou měsíčně jsme se scházely na ranní snídaně, vždy zaměřené na nějaké téma a často s pozvaným hostem, což teď bohužel také nelze. Věříme, že po zlepšení situace (po rozvolnění opatření) se budeme moci ke všem zaběhnutým akcím vrátit. Aktuálně jsme všechny aktivity převedly do on-line prostředí.

Dlouhodobě u nás frčí akce zaměřené na marketing, budování značky a cenotvorbu. Jednou měsíčně jsme se scházely na ranní snídaně, vždy zaměřené na nějaké téma a často s pozvaným hostem. 

Do Pardubic už přijela za Vašeho působení řada zajímavých lektorek. S kým nejraději spolupracujete?

Pravidelně zveme českou investorku paní Margaretu Křížovou, která vždy umí naladit příjemnou a pohodovou atmosféru a nalít tzv. energii do žil. Navštívila nás také Eva Čejková z ŽENY s.r.o. a Testuj.to a česká podnikatelka Petra Plemlová, jejíž cenotvorba je vyhlášená. Rády spolupracujeme s bývalou ředitelkou Nových médií České televize a autorkou projektu Elegantní Česko, Pavlínou Kvapilovou. V regionu funguje dobře i spolupráce s komunitou #Holkyzmarketingu v čele s Anetou Kubů. Letos se společně podporujeme s projektem Ženy v byznysu a jeho autorkami Kateřinou Tygl a Alenou Barnovou. V neposlední řadě nás baví spolupráce s mentorkou Luckou Václavkovou a organizací EKS, díky které se naše ženy vzdělávají.

Co vás nejvíce baví a co je nejtěžší?

Nejvíce nás baví ženy navzájem mezi sebou propojovat a když vidíme, že vznikají zajímavé synergie. Jako členstvo máme uzavřenou skupinu na Facebooku, kde každá členka může zveřejnit, co potřebuje, co hledá, nabízí, zkrátka cokoliv, co trochu souvisí s jejím podnikáním. Zní to hrozně slovo "členka", připomíná dobu minulou, ale je to tak, jsme spolek a máme členstvo. Nejtěžší je vymýšlet nová témata, protože jsme toho za poslední roky měly opravdu hodně. Jsme pestrá organizace, naše ženy mají různorodé zaměření a tak, když bychom měly jít do hloubky, ve finále každá potřebuje něco jiného. Nezavděčíte se naráz designérce, fotografce, učitelce, koučce, psycholožce, manažerce nebo právničce. Na druhou stranu spoustu témat mají ženy podnikatelky jako OSVČ podobné a na tom naše aktivity stavíme. Skvělé také je, že si navzájem můžeme pomoci, každá umí něco jiného, a tak často nemusíme hledat služby zvenčí, ale školíme se vzájemně, obchodujeme spolu a rosteme spolu., což je i naše motto.

Skvělé také je, že si navzájem můžeme pomoci, každá umí něco jiného, a tak často nemusíme hledat služby zvenčí, ale školíme se vzájemně, obchodujeme spolu a rosteme spolu.

Jak vás vnímají v Pardubicích?

Doufejme, že dobře. Samozřejmě seskupení žen dohromady může vyvolávat rozpaky a otázky, proč vůbec vznikají a k čemu jsou. Na druhou stranu už nějaký pátek stabilně fungujeme a vytváříme pro ženy bezpečné prostředí.

Spolupracujeme se statutárním městem Pardubice, Turistickým informačním centrem, Dostihovým spolkem, Místní akční skupinou, Českým rozhlasem Pardubice, Koalicí nevládek Pardubicka nebo Pardubickým podnikatelským inkubátorem. Naše členky se dobře umístily v soutěži Živnostník roku a i my jsme dostaly ocenění neziskovky roku 2019, což zvyšuje naši důvěryhodnost.

Jaké jsou největší úspěchy Vašich členek?

Portrétní fotografka Edita Bízová, která připravila fotografie k článku i profilové fotografie většiny členek, dostala ocenění již v několika mezinárodních soutěžích fotografů. Designérka a grafička Hanka Krauseová vytvořila pro město Pardubice grafické návrhy znaku koně, který se používá na různé materiály a propagační předměty. Helena Bilerová dostala ocenění v oblasti potravinářství, Eva Urbanová se objevila v časopisu Forbes a spoustě mediálních vstupů. Letos designérka Šárka Horáková bude oceněna za realizaci v soutěži Dřevěná stavba roku. Grafička Darina Fiala vytvořila krásný vizuální styl pro náš spolek, který bychom si, kdyby nebyla jedna z nás, nemohly dovolit. A za zmínku určitě stojí několik umístění našich členek v soutěži Moneta Živnostník roku.

Jak zvládáte celou logistiku okolo spolku jako ženy?

Spolek je jako malá firma. Máme svého účetního, řešíme doklady, vzdělávání, lektory, sociální sítě (Facebook, LinkedIN, Instagram), web, členstvo, příspěvky, události, organizaci, nové nápady atd. Někdy je to obtížné skloubit dohromady všechny uvedené činnosti s rodinou a prací. Každá máme dvě děti a distanční výuka nám dává zabrat.

Tereza: Obdivuji Ivču, že zvládne být na všech akcích, ví, co se kde děje, vše analyzuje a dává dohromady. Jednou jsme absolvovaly seminář na barevnou typologii a zjistily jsme, že se dobře doplňujeme. Já jsem zelená a tvořím vztahy a Ivča je modrá, analytický typ.

Ivana: Obdivuji neutuchající energii a dobrou náladu, kterou Tereza stále má. Perfektně zvládá práci, rodinu, Podnikavky a spoustu dalších aktivit Tereza je znamením lvice, je to temperamentní a energická žena se zdravou sebedůvěrou. Má velký talent na jednání s lidmi.

Připravil CzechInvest, Regionální kancelář pro Pardubický kraj

Foto: archiv spolku Podnikavých žen z Pardubického kraje

Rozhovor vyšel v magazínu Podnikavá žena