Český fenomén: Flerjarmarky!

03.09.2019

Rozhovor s Monikou Mazlovou Borůvkovou, zakladatelkou pardubického "Fleru"

Rozhovor s Monikou Mazlovou Borůvkovou, zakladatelkou pardubického "Fleru"

Moniko, jak to všechno u Vás s podnikáním začalo?

Začalo to už v roce 2009. Ještě jsem netušila, kam mě to posune. Vlastně jsem si chtěla jen vyrobit jiný barevný šperk, než jsem viděla kolem sebe. Jakmile jsem vzala poprvé kleště do ruky, už jsem nemohla jinak. Kromě tvoření, jako takového, mě uchvátily jarmarky, přesněji Flerjarmarky - setkání prodejců, jejich tvorba, atmosféra... Než jsem ale udělala náš první Flerjarmark, roky jsem kreslila různé plánky, počítala, hledala prostor...

Kdy jste se vrhla na organizaci Flerjarmarků?

Přelomový rok byl pro mě 2017. Po mateřské jsem se vrátila do práce a ani jsem podnikat nezkusila. Popravdě jsem se v lednu rozhodla skončit s tvořením. Když nemůžete prodávat, nemůžete ani tvořit. Dost jsem to obrečela. Nicméně mě čekala pracovní zkouška, abych zjistila, že takto to dál nechci. Dle hesla "jediný, kdo může něco změnit, jsi Ty", jsem začala měnit svůj život. Veškerý svůj čas jsem investovala do organizování a vznikl z toho úžasný Flerjarmark Pardubice. Musím, ale říci, že jsem měla (a mám) skvělé pomocnice a statečné prodejce, kteří do akce šli, přestože nebyl jasný výsledek. Také někdo nade mnou bděl a házel mi do cesty přesně ty věci, které jsem potřebovala. Byl to neuvěřitelný proces zázraků.

V jaké fázi jsou nyní a co je Vaším hlavním hnacím motorem?

V tuto chvíli máme 3 pardubické Flerjarmarky. Letos k Pardubicím narostl ještě olomoucký a Flerjarmark v Kolíně. A nesmím zapomenout na jediný venkovní Flerjarmark - na Konopáči. Ještě stále mám rezervu na jedno, možná dvě města, kde bych chtěla Flerjarmark udělat, ale to až v budoucnu. Můj hnací motor je doslova euforie z povedené akce. Je to energie prodejců, která vás zaplní, každé podání ruky. Ten pocit, že jste součástí něčeho velkého. Je to jak závislost. Jakmile jarmark skončí, vlastně už během něj, Vám běží myšlenka na další. Cítím, že je to má cesta a dělá mě to šťastnou.

Co Vás na tom nejvíce baví?

Celý ten proces mě naplňuje. Od vypsání termínu až po konečné vyvrcholení celé akce. To vložení sama sebe a své energie. Mnohdy na hranici možností a následné stonásobné vrácení, když se Flerjarmark povede. Ten pocit není popsatelný, ale je úžasný. Naprosto dokonalý a jedinečný. Jediné, co k tomu mohu přirovnat je, když odehrajete představení, kde se lidé smějí a tleskají. To je naprosto stejný pocit euforie. Nutno, ale říct, že to není nikdy zásluha jednoho člověka. I já mám svůj tým a jsem za něj moc vděčná!

Jak se dá skloubit rodina a podnikání?

No někdy těžko..:-) Já už mám, ale v podstatě děti, které se umí o sebe i postarat, i když jim je 8 a 11 let. Snažím se s nimi své pocity prožívat, když mám radost, mají jí se mnou. Je to také tolerance mého partnera. To, že je má jedenáctiletá dcera tvořivá duše, je pak velký bonus. Je třeba si udělat plán, snažím se co nejvíc vyřídit, když jsou děti ve škole. Někdy to nevyjde, jak chcete. Maminka je sice doma, ale vlastně v práci. Stále mám, ale více času, než když jsem chodila do práce a byla zaměstnanec.

Domníváte se, že je tento koncept udržitelný na dalších řekněme 5 let nebo uvažujete o změnách?

To pevně doufám! :-) Jedeme teď druhý rok a musím zaklepat, zatím to funguje. Na druhou stranu musím říct, že menší změny se dějí pořád. To, co platilo na prvním Flerjarmarku, na dalším již neplatí a stále se vyvíjí. Beru v potaz připomínky prodejců a snažím se s nimi pracovat.

Radíte se s ostatními organizátory nebo fungujete každý sám v daném regionu?

Ano, určitě si navzájem radíme, ale každý z nás má svou vizi. Nicméně základ máme všichni stejný- chceme podařenou akci. Já se určitě inspiruji a své poznatky ráda posílám dál.

Co Vám v podnikání nejvíce chybí?

Asi podpora. Přijde mi, že se málo podporují menší prodejci. Možná si o pomoc říkám (vlastně už si ani neříkám) na špatných místech. Je někdy těžké se v tomto světě prosadit jen svou prací, kdy nemáte jistoty zaměstnance.

Na co jste nejvíce pyšná?

Těžká otázka. Obecně jsem pyšná, že jsem skočila do neznáma. Přes všechen svůj strach. Ale úplně nejvíc pro mě je, když se prodejce rád vrací a jede vás podpořit na další, byť první a bez záruk výdělku, Flerjarmark. Když Vám řekne, že vaše akce byla první, na které byl a nebýt jí, tak podnikat nezačal. To mě pak strašně hřeje u srdce a jsem dojatá. To je totiž má vize, udělat Flerjarmark, kam může jít začínající prodejce. A já stále děkuji za příležitost a to nejen portálu Fler.cz , ale všem, co se na šíření naší akce podílejí a podporují nás!

Co se Vám líbí na spolku Podnikavých žen?

Podnikavky mě oslovily tím, že máme podobnou vizi. Pomáhat, ať začínajícím, tak pokročilým prodejcům. I když každý trochu jinak. Já to dělám formou Flerjarmarků - příležitost se ukázat, dát o sobě vědět. Spolek Podnikavých žen dává možnost se ukázat, ale hlavně zdokonalit, vzdělávat se v různých směrech, utřídit si myšlenky. Je toho opravdu spousta, co tato platforma nabízí. Neúnavná Terezka, která stále vymýšlí nové a nové akce s neutuchajícím úsměvem na tváři. Je to moc příjemné a zároveň domácké. Já byla ráda součástí a děkuji.

Moc děkujeme, ať se Vám daří a nadšení stále roste, i když to už snad ani nejde😊. Tleskáme!